Sayfa Yükleniyor

Dikişli Doğum Sonrası Bakım

Sezeryan-Estetik-Dikis-17.jpg

Normal doğum sonrası perinedeki dikişlerin pansumanı ve bakımı hastanede yapılır. Eve çıktıktan sonra ise hastanın kendisi tarafından devam edilir. Size verilen temizlik sıvıları ile günde 2-3 kez ve özellikle tuvaletten sonra dikkatlice temizlik yapınız. Steril gaz tampon ile temizlenirken silerek dikişlerinizi açabilirsiniz; bu nedenle bastırıp çekmek şeklinde hareketlerle temizlik yapınız.


Kanama için ped kullanınız, vajina içi tampon kullanmayınız. Dikişler genellikle kendiliğinden eriyen dikişlerdir. 1 haftadan sonra düşebilirler. Bundan önceki dikiş atılmaları için doktorunuza haber veriniz, kontrol etmek gerekebilir.

Küçük tuvaletinizi yaparken sorun varsa doktorunuzu bilgilendiriniz. Herhangi bir sorun yoksa idrar sırasında perineye uygulanan ılık su ile yanma hissi azaltılabilir. Sonrasında perineyi iyice kurulayınız, yine silerek değil basıp çekmek şeklinde.

Büyük tuvalet sonrası oturma banyosu yapınız. Bacaklarınız ve kalçalarınızın girebileceği derinlikteki bir su hazırlayarak oturunuz. Dikişlerde şişme varsa soğuk oturma banyosu, diğer hallerde ılık su kullanınız.

Hemoroid sorununuz varsa doktorunuza danışarak steroidli fitiller kullanınız. Kabız olmamak için bol sıvı alınız ve lifli gıdalarla besleniniz.

Kegel egzersizleri yapınız. Bu doğum sonrası sarkmalar ve vajina genişlemelerine de yararlıdır.

Ağrı için doktorunuza danışarak asetaminofen ya da ibuprofen grubu bir ağrı kesici alabilirsiniz.

6 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınınız. Daha sonraki cinsel ilişkide kuruluk olur ve canınız yanarsa suda çözünen kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz.

6 hafta olan lohusalık süreniz bitince doktorunuza kontrole gidiniz. Bu kontrolde tam bir jinekolojik muayene ve meme muayenesi yapılır. Gereken laboratuar testler istenir.

Doğumdan sonra şu durumlarda mutlaka doktorunuzu arayınız !

  1. Dikişlerin olduğu bölgede yumrulaşma ve şişme
  2. Kötü kokulu vajinal akıntı
  3. Yüksek ateş
  4. İdrar yapamama ya da çok ağrılı yapma
  5. Fazla miktarda vajinal kanama (saat başı 1 tam ped kirletme)
  6. Ağrı kesici ile geçmeyen şiddetli ağrı
  7. Vajinadan gaz ya da gaita çıkışı
  8. Makattan kanama

Dikkat !: Her perine temizliği öncesinde ve sonrasında ellerinizi iyice yıkayınız. Krem, pudra, parfüm ve losyon ile perine bakımı yapmayınız.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB