Sayfa Yükleniyor

Dış Gebelik

Dış-Gebelik.jpg

Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere, en sık da tüplerden birine (tubal gebelik) yerleşmesidir. Karaciğer de bile gebelik bildirilmiştir.


Karın içi herhangi bir ameliyat geçirenlerde (apandisit, kist vb), karın içi enfeksiyon-enflamasyon olan durumlarda (Akdeniz ateşi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar vb) daha sık görülür. Bir kez dış gebelik geçirenlerde takip eden gebeliklerde risk daha da artmıştır. Doğum kontrol yöntemi olarak spiral (rahim içi araç-RIA) kullananlarda risk artışı bildirilmektedir.

Gebeliğin başındaki bulgular normal gebelikte olanlardan farklı değildir. Genellikle tüpte bulunan embriyo büyüdükçe ağrı ve kanama başlar. Biokimyasal tanısında beta hCG ve progesteron değerleri kullanılır. Mutlaka ultrasonografik değerlendirme yapılmalıdır. Geç kalınan durumlarda ölüme kadar varabilen sonuçlar olabilir.

Tedavisi cerrahi ile yapılır. Tercih edilen yol laparoskopidir. Sadece gebelik ürünü veya tüp alınabilir (fazla hasar varsa). Bazı durumlarda ilaç ile tedavi denenebilir; ancak başarılı olmayabilir ya da aslında kanser tedavisinde kullanılan bu ilaçların yan etki riski yüksek bulunabilir.

Nadiren hem iç ve hem dış gebelik birlikte bulunabilir (heterotopic pregnancy).

(ektopik gebelik, ekstrauterin gebelik)

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB