Sayfa Yükleniyor

Gebelikte Makyaj

sprey.jpg

Gebelikte saç, deri ve tırnak bakımını daha dikkatli yapmak gerekir. Vücudun her yerin gibi bu dokular da gebelikte etkilenir, değişir. Gerekli bakım yapılmazsa geri çevrilemeyen bozukluklar olabilir.


Gebelikte makyaj
Doğal, organik malzemeler kullanılmalıdır. Sentetik kimyasallar anne ve bebeğe tehlikeli olabilir. Olabildiğince az makyaj yapılmalıdır. Güneşe çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucular kullanılmalıdır. Yüz ve boyuna direk deodorant, sprey sıkılmamalı.

Tırnak bakımı
Oje kullanmayı azaltınız. Tırnak sertleştiriciler kullanılabilir. Manikür pedikür için kendi setinizi alın ve kuaförde bunların kullanılmasını sağlayın. Tırnak batmaları olursa kuaförde değil hastanede yardım alın.

Cilt bakım ürünleri
Gebelik sırasında bol bol nemlendirici kullanın. Diğer ürünler (kırışık kremi vs) doğum sonrasına bırakılmalıdır. Deri çatlakları için çeşitli kremler kullanabilirsiniz.

Bacak bakımı
Ağda yapmaya devam edebilirsiniz. Jilet ile temizliği ve kimyasal kıl dökücüleri tercih etmeyiniz. Aynı durum kasık için de geçerlidir. Varis gelişimi başlarsa orta basınçlı varis çorabı giyiniz.

Saç
Boya yaptırabilirsiniz, ancak ilk 3 aydan sonraya bırakırsanız daha iyi olur. Ayrıca, bitkisel kökenli boyaları tercih ediniz ve dip boyasını aşırı yaptırmayınız. Perma ve saç düzleştirme gibi kimyasal madde kullanılan saç tiplerini tercih etmeyiniz.

Koltukaltı deodorant ve mumları daha az kullanmanız önerilir.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB