Sayfa Yükleniyor

Tüp Bebek Tedavisinde Kaliteli Spermi Seçen Yöntem: IMSI

IMSI-1200x781.jpg

IMSI nedir?

Sağlıklı bir embriyo elde etmek ve gebeliğin gerçekleşmesi için hem yumurta hem de spermin sağlıklı olması şarttır. Sperm insan vücudunun en küçük hücresidir; bu nedenle geleneksel mikroskoplarda büyütülerek bakılsa bile spermin detaylarının incelenme şansı oldukça düşüktür.

Şimdiye kadar uygulanan mikroenjeksiyon işlemlerinde canlı sperm hücresi mikroskopla en fazla 400 kat büyütülebiliyordu. Dolayısıyla bu büyütme oranıyla, spermin sadece genel şekli incelenebiliyordu.
Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde uygulanan ve IMSI (Intracytoplasmic Morpholgically Selected Sperm Injection) adı verilen bu yeni teknikle; ileri teknolojiyle donatılmış özel mikroskoplar kullanılarak spermi 6000 ile 8000 kat arası büyütmek, hücre içi yapılarını, genetik hasarına işaret eden “vakuol” adı verilen bozuklukları detaylı olarak inceleyebilmek ve tespit edebilmek artık mümkün. IMSI tekniği ile seçilmiş sperm enjeksiyonu; standart tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında, canlı sperm hücresine hiç zarar vermeden spermin ileri düzeyde morfolojik analizinin yapılmasına olanak sağlıyor. Böylece dölleme yeteneği en fazla olan spermler seçilerek, uygulanan mikroenjeksiyonla yüzde 20 ile 40 arasında daha yüksek döllenme oranı elde edilebiliyor. Buna bağlı olarak da hamilelik oranları artıyor ve erken dönem düşük riski azalıyor.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB