Sayfa Yükleniyor

Doğurganlığın Korunması

yaslianne.jpg

Doğurganlığın korunması  ileri yıllara ertelenmesi
ÇOCUK DA YAPARIM KARİYER DE!

Modern kadının en önemli sorunlarından biri doğurganlık yılları ile kariyer yapma yıllarının çakışmasıdır.

Bu nedenle birçok meslek sahibi kadın doğurganlığını ertelemeyi tercih etmektedir. Ayrıca gençlik çağlarında ortaya çıkan bazı kanserler ve bunların tedavileri (kemoterapi-radyoterapi) kadının doğurganlığına belirgin zararlar vermektedirler. Ayrıca, tek yumurtalığı olan veya erken menopoza gireceği önceden tahmin edilen kadınlarda da (genetik, otoimmün hastalık gibi) doğurganlığın korunmasına gerek vardır. Bu kadınlara önerilebilecek yöntemler şunlardır:

  1. Eşi olanlarda acilen birkaç siklus tüp bebek yapılması ve oluşturulan embriyo deposunun dondurularak saklanması. Eşi olmayanlarda, sperm bankasından alınacak spermlerle aynı şey yapılabilir ancak ülkemizde serbest bırakılmamıştır.
  2. Eşi olmayanlarda, tüp bebek yapılacakmış gibi tedaviye başlanarak yumurtaların toplanması ve döllenmeden dondurulması. Bu yöntem halen ideal şekline ulaşmamıştır. Dondurulan her 100 yumurtadan 1 bebek doğabilmektedir. Yöntemin iyileştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.
  3. Eşi olmayanlarda, laparoskopi yapılarak yumurtalıklardan birinin çıkarılması ve doku şeklinde dondurulması. Bu yöntem ok yenidir ve tüm dünyada oluşmuş 5 gebelik vardır.
  4. Radyoterapi görecek kadınlarda laparoskopi yapılarak yumurtalıkların ışınlama sahası dışına çıkarılması.
  5. İlaç ile yumurta uyarımı yapılmadan yumurtalıklardan olgun olmayan yumurtaların alınarak dondurulması ve daha sonra vücut dışında olgunlaştırılması (in vitro maturasyon). Henüz başarısı çok azdır.
  6. Yumurtalıktaki kök hücrelerin kullanılması. Deneysel bir tedavidir.

Size uygun seçenekleri bir an önce doktorunuzla konuşunuz ve bu koruma yöntemlerini yaşınız ne kadar gençken ve kanser tedavisinden ne kadar önce yaparsanız o kadar başarılı olacağını unutmayınız.

Aynı seçenek erkekler için de geçerlidir. Birkaç kez alınan sperm örnekleri dondurularak ileride aşılama ya da tüp bebek için kullanılabilir.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB