Sayfa Yükleniyor

Tüp Bebek Uygulamasının Doğuştan Hastalıkları Artırdığı Haberine Yorum:

baby-v-probirke.jpg

İngiltere’de yayınlanan bir yazıda tüp bebeklerde genetik kusurlar ve sağlık sorunları riski yüzde 30 artmaktadır şeklinde bir  açıklama yapılmıştır.  Bu açıklama bizim için sürpriz olmadı.


30 yıl içinde tüp bebekle ilgili pek çok araştırma yayınlandı.Bu çalışmaların bir kısmında yenidoğanda bazı anomalilerin arttığı,   bazı çalışmalarda ise hiçbir fark olmadığı gösterildi. Yani uzun zamandır tüp bebek yöntemiyle olan doğumlarda hafif risk artışları olduğu biliniyordu..

Tüp bebek tedavisinin kendisinin anomali yaptığı bugüne kadar henüz kanıtlanmış değil. Yani anomalili doğumlarda tüp bebek tedavi işlemi mi etkili yoksa zaten kadının kısır olması mı etkili bu tam olarak bilinmiyor. Eğer bir anomali riski varsa bu riskin çok çok düşük olduğu düşünülüyor. Aslında İngiltere’de açıklanan çalışmada belirtilen de esasında düşük bir risktir. Çalışma bize tüp bebek anomali riskini 3-4 kat artırıyor demiyor, riski yüzde 30 artırdığı belirtiliyor. Yani risk yüzde 0.3 kat artırıyor demektir. Yüzde 1’lik riski yüzde 100 artırdığınız zaman yüzde 2’ye çıkar. Yüzde 2’lik bir riski yüzde 100’lük artırdığınız zaman yüzde 4’e çıkar. Normal doğumlarda büyük anomali riski yüzde 2’dir. Riski yüzde 30 arttırdığınız zaman yüzde 2’lik risk yüzde 2.6’ya çıkar. Yüzde 2,5’luk risk deseniz yüzde 3.25’e çıkıyor. Varsa bir artış bunun çok düşük olduğunu biliyoruz ve hastalarımıza bu şekilde söylüyoruz. Ve hastalarımıza kesinlikle korkmamalarını öneriyoruz.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB