Sayfa Yükleniyor

Emzirme

1682.jpg

Anne sütü bebek için doğal, hazır, mikropsuz, ucuz ve etkisi milyonlarca yıldır hem insanda hem de hayvanda kanıtlanmış bir kaynaktır. Çocuk doktorları da ilk 6 ay anne sütünün yeterli olduğunu belirterek özel haller dışında mama verilmemesini önermektedir. Emzirmek anne için de hem ruhsal hem de fiziksel sağlık bakımından yararlıdır.Meme başı ilk doğumunu yapan kadınlarda içeri çökük olabilir, bebek emdikçe dışarı çıkacaktır. Meme başında sorun olduğu durumlarda yapay meme başı protezleri kullanılabilir.

Emzirme sıklığı: Her 2-3 saatte bir olacak şekilde ayarlanmalıdır. Çocuk doktorunuz daha detaylı bilgilendirme yapacak ve bebeğin büyüme-gelişme durumuna göre uyarılar ile yanlışları düzeltecektir.

Emzirme pozisyonu: Kol ve sırt desteği olan bir yere oturun, öne doğru eğilmeyip bebeğinizi kolunuza yatırarak memeye yaklaştırın. Meme ucunu bebeğinizin dudağına değdirin, bebek refleks olarak memeyi arayacak ve meme başını kendi dudaklarına uyacak şekilde oturtacaktır. Emme süresini her memeyi 10-15 er dakika olacak şekilde ayarlayın; bebek doymadıkça diğer memeye geçin. Meme değişimleri arasında bebeğinizin gazını çıkarın.

Meme bakımı: Emzirme öncesinde meme başında bebeğin ağzına kaçacak kumaş lifi, pamuk vs olmadığına dikkat edin. Gerekiyorsa meme başını temizleyin ve iyice kurulayın. Emzirme sonrasında azıcık süt sıkarak çıkan sütle meme başınızı temizleyin. Bebek emdikten sonra çok miktarda süt kalıyorsa, başka bir bebeği emzirebilir (sütanne) ya da ılık duş altında elle sağarak boşaltabilirsiniz. Memede basınç olması beyne sinyal göndererek süt akışını azaltabilir. Emzirme sütyeni kullanın ve bunların meme ucunu tahriş edecek şekilde dikilmemiş olduğuna dikkat edin. Meme başı çatlakları meme apselerine yol açabilir, gerekirse uygun kremler kullanın.

Emzirme sırasına beslenme: Bol meyve, sebze ve tahıllı beslenin. Günde 2-3 litre sıvı alın. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Sigara ve alkolden uzak durun.

İkizlerin emzirilmesi: Bebekleri tek tek emzirmek ya da bir yastık üstüne koyarak ikisini aynı anda beslemek annenin karar verebileceği bir konudur. Sütün yeterli olup olmamasına göre ek olarak mama verilmesi gerekebilir.

Op Dr. Hakan BAYRAKTAR - Tüm Hakları Saklıdır. Design By AOGWEB